פתרונות הצללה » מאמרים » תקן הצללה למגרשי המשחקים

תקן הצללה למגרשי המשחקים

ההצללות השונות – ממברנות הצל, מפרשי הצל והפגודות במגרשי המשחקים מחויבות לעמוד בתקנים השונים את זה כולם יודעים, אבל איזה תקנים בדיוק? כנראה רק יודעי סוד יודעים את התשובה.

לאחר סיום קריאת המאמר יהיה לכם מושג טוב לגבי התקנים

תקן אש – 5093
התקן הזה נועד בכדי למנוע את שריפת רשת הצל ולמנוע טפטוף של החומר הבוער על המשתמשים בגן השעשועים. בכדי לקבל את האישור לתקן לוקחים את החומר של רשת הצל לבדיקה במכון התקנים ובודקים שני פרמטרים, את משך הזמן עד שהאש נכבית ואת כמות החומר שמטפטף מהחומר. רק חומר שעומד בתקן מקבל אישור של עמידה בתקן.

מעניין לציין שעמידה בתקן 5093 , ששמו הרשמי הוא "דליקות של וילונות לשימוש ציבורי או מוסדי", אינה אומרת שהחומר לא נדלק, אלה שהחומר לא ממשיך לבעור יותר מהזמן המותר בתקן.

תקן רוח – 414
כפי שציינו, מפרשי הצל ושאר ההצללות צריכות לעמוד בכל תקני הבניה המקובלים, אחד התקנים הרלוונטיים הוא תקן עומס רוח 414, בתקן זה מפורטים אזורים שונים בהם יכולה להיות מותקנת ההצללה וכן צורות שונות של הצללות.

לדוגמא הרוח המוגדרת על פי תקן בירושלים גבוהה מהרוח המוגדרת בתל אביב, ולעומת זאת הרוח בשפת הים גבוהה משמעותית מרוח שפועלת על הצללה במרכז העיר.

תקן הרוח 414 מפרט גם אזורים שונים בהצללה שעליהם מופעל כח שונה, יתכן שעל החלק המשופע יפעל כח גדול מהחלק השטוח של ההצללה.

הקונסטרוקטור אשר מתכנן את ההצללה עובר על הפרמטרים השונים הספציפיים להצללה ומגדיר את הכוח שפועל על פי התקן על ההצללה, לדוגמא על כל מטר הצללה פועל כוח של 60 ק"ג וכד'.

את הכוחות האלה הוא מכניס לתוך החישוב הסטטי – שהוא החישוב הנדרש בכדי לתכנן את ההצללה וחוזק העמודים של ההצללה.

תקן 1498 – דרישות בטיחות כלליות למגרשי משחק
בתקן הזה מוגדרות הדרישות הבטיחותיות להצללות בגני המשחקים, אשר נועדו לשמור על הבטיחות של המשתמשים במגרש המשחקים.

התקן מחולק ל- 8 חלקים: דרישות כלליות, נדנדות תלויות, מגלשות, מסילות גלישה, סחרחורות, נדנדות מאזניים ונענוע, תחזוקה ותפעול ואתר המשחקים, כאשר בכל חלק מוגדרות ההנחיות הרלונטיות לחלק זה.

בניגוד לתקנים הקודמים שהוזכרו שאפשר למצוא את הנתונים בתקן ולהחליט מה מותר ומה אסור, תקן 1498 הוא תקן שרק בוחן מוסמך יכול לפרש. בתקן רשומות הנחיות מפורשות וברורות, לדוגמא אסור לשים עמוד של הצללה במרחק של פחות מ – 2 מטרים מקרוסלה של ילדים. אבל יש גם דברים שאינם מפורשים, לדוגמא האם ניתן לעבור מהמתקן ולטפס על רשת הצל בצורה המסכנת את הילדים. ומכיוון שההנחיות אינן מוחלטות ותלויות בהצללה, במתקן הספציפי ובממשק בינהם הוגדרו בוחנים מורשים שרק להם מותר להחליט עם ההצללה עומדת בתקן או לא.

הערה: התקן כולל את כלל ההנחיות לבטיחות למגרש המשחקים ואין התיחסות מפורשת להצללות.

מחפשים פתרונות הצללה לגן שעשועים?
אנחנו באולינטק מספקים פתרונות הצללה איכותיים לגני שעשועים העומדים בכל התקנים שצוינו במדריך זה. לפרטים נוספים לחץ כאן.

תפריט נגישות